Resultados

Final Results

16/11/2001 - 18/11/2001
1st DAY



EVENT 1 -  100 METRES FREESTYLE MEN        

RM ALEXANDER POPOV                RUS            00′46"74 19/03/1994 GELSERKIRCHEN 
RS GUSTAVO FRANCA BORGES          BRA            00′47"14 20/12/1998 RIO DE JANEIRO
RB GUSTAVO FRANCA BORGES          ECP/SP         00′47"14 20/12/1998 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                         
 
1º  JOSE MEOLANS                  1978  ARG38     ARG              00′48"05  97,82             
2º  SCOTT TUCKER                  1975  USA5      USA              00′48"64  99,02             
3º  GUSTAVO FRANCA BORGES         1972  012298    BRA              00′48"66  99,06             
4º  FERNANDO SCHERER              1974  011653    BRA*             00′48"85  99,45             
5º  ANDRE OLIVEIRA CORDEIRO       1974  016709    BRA              00′49"16  100,08            
6º  DENIS PIMANKOV                1975  RUS2      RUS              00′49"32  100,41            
7º  NICHOLAS A D DOS SANTOS       1980  019438    BRA              00′49"70  101,18            
8º  EDVALDO VALERIO SILVA FILHO   1978  008465    BRA              00′49"97  101,73            



EVENT 2 -  200 METRES FREESTYLE WOMEN         

RM CLAUDIA POLL                   CRC            01′54"17 18/04/1997 GOTEBORG      
RS FLORENCIA SZIGETI              ARG            01′59"43 28/09/2001 SANTA FE      
RB MONIQUE A FERREIRA             BRA/BR         02′00"26 11/11/2000 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  LINDSAY BENKO                 1976  USA1      USA              01′57"54  98,34             
2º  IDA MATSSON                   1985  SWE7      SWE              02′01"23  101,42            
3º  TATIANA LEMOS LIMA            1978  016429    BRA              02′01"76  101,87            
4º  MONIQUE A FERREIRA            1980  004928    BRA              02′01"86  101,95            
5º  PAULA BARACHO ROSAS RIBEIRO   1981  000987    BRA              02′02"12  102,17            
6º  DENISE OLIVEIRA               1980  017677    BRA              02′02"95  102,86            
7º  MARIANA N BROCHADO            1984  031279    BRA              02′03"61  103,41            
8º  ANA CAROLINA DE CASTRO MUNIZ  1984  029032    BRA              02′05"46  104,96            



EVENT 3 -  50 METRES BREASTSTROKE MEN              

RM MARK WARNECKE                  GER            00′26"70 11/12/1998 SHEFFIELD     
RS MARCELO AUGUSTO TOMAZINI       BRA            00′27"67 06/07/2001 SANTOS        
   EDUARDO AQUILES FISCHER        BRA/BR         00′27"67 17/11/2001 RIO DE JANEIRO
RB MARCELO AUGUSTO TOMAZINI       BRA            00′27"67 06/07/2001 SANTOS        
   EDUARDO AQUILES FISCHER        BRA/BR         00′27"67 17/11/2001 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  OLEG LISOGOR                  1979  UK2       UKR              00′27"22  96,05             
2º  ROMAN SLOUDNOV                1980  RUS1      RUS              00′27"32  96,40             
3º  EDUARDO AQUILES FISCHER       1980  015513    BRA              00′27"67  97,64   RS        
4º  BRETT PETERSEN                1976  RSA37     RSA              00′27"82  98,17             
5º  MORGAN KNABE                  1981  CAN1      CAN              00′28"13  99,26             
6º  MARCELO AUGUSTO TOMAZINI      1978  006668    BRA              00′28"14  99,29             
7º  JENS KRUPPA                   1976  GER2      GER              00′28"28  99,79             
8º  CESLEY  CRUZ                  1982  018920    BRA              00′28"63  101,02            

EVENT 4 -  100 METRES BREASTSTROKE WOMEN         

RM PENNY HEYNS                    RSA            01′05"40 26/09/1999 DURBAN        
RS ISABEL CEBALLOS                COL            01′10"36 01/12/1998 TEXAS         
RB PATRICIA COMINI DA SILVA       MINAS/MG       01′10"59 20/12/1998 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  RHIANNON LEIER                1977  CAN3      CAN              01′09"09  100,52            
2º  ANNE-SOPHIE LE PARANTHOEN     1977  FRA4      FRA              01′09"74  101,47            
3º  ROBERTA CRESCENTINI           1975  ITA2      ITA              01′09"98  101,82            
4º  CAROLINE DRAB                 1985  SWE5      SWE              01′10"35  102,36            
5º  MILENE COMINI DA SILVA        1977  017938    BRA              01′11"18  103,56            
6º  PATRICIA COMINI DA SILVA      1975  017904    BRA              01′11"28  103,71            
7º  ANA ZELIA J  S GOMES          1981  000771    BRA              01′12"63  105,67            
    VALERIA SILVA                 1985  PER1      PER              01′12"63  105,67            



EVENT 5 -  400 METRES IND. MEDLEY MEN            

RM MATTHEW DUNN                   AUS            04′04"24 24/09/1998 PERTH
RS ALEJANDRO BERMUDEZ             COL            04′16"74 01/12/1998 TEXAS
RB RENATO RAMALHO                 CRF            04′19"20 01/12/1990      

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           

1º  JIRKA LETZIN                  1971  GER3      GER              04′15"88  99,21             
2º  TERENCE PARKIN                1980  RSA36     RSA              04′16"21  99,34             
3º  BATISTE LEVAILLANT            1980  FRA1      FRA              04′21"35  101,33            
4º  RAFAEL R GONCALVES            1980  013281    BRA              04′22"23  101,68            
5º  DIOGO DE OLIVEIRA YABE        1980  021484    BRA              04′22"48  101,77            
6º  MAXIME SIEUR                  1979  FRA3      FRA              04′27"32  103,65            
7º  RICARDO YUZO KOJIMA           1980  022682    BRA              04′27"75  103,82            
8º  ALAN MASSAO NAGAOKA           1984  034063    BRA              04′28"65  104,16            
9º  KLEBER RICARDO IHARA          1981  018689    BRA              04′33"84  106,18            
10º JUAN MARIA MORAGA             1979  ARG43     ARG              04′41"66  109,21            



EVENT 6 -  100 METRES BUTTERFLY WOMEN     

RM JENNY THOMPSON                 USA            00′56"56 18/03/2000 ATENAS        
RS GABRIELLE ELAINE F ROSE        BRA            01′00"34 30/11/1995 RIO DE JANEIRO
RB GABRIELLE ELAINE F ROSE        BRA            01′00"34 30/11/1995 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  JOHANNA SJOBERG               1978  SWE2      SWE              00′58"29  98,86             
2º  MANDY LOOTS                   1978  RSA40     RSA              00′59"41  100,76            
3º  IVI A F MONTEIRO              1984  036809    BRA              01′02"35  105,75            
4º  MARCELLA S AMAR               1975  012548    BRA              01′02"63  106,22            
5º  CAROLINA H DE CARVALHO        1983  013711    BRA              01′03"90  108,38            
6º  CAROLINA B ATHAYDE            1986  023796    BRA*             01′03"97  108,50            
7º  FABIANA FREITAS CIESLAK       1985  050324    BRA              01′04"69  109,72            
8º  FLAVIA  CANUTO WANDERLEY      1980  012996    BRA              01′04"74  109,80            



EVENT 7 -  100 METRES BACKSTROKE MEN       

RM NEIL WALKER                    USA            00′50"75 18/03/2000 ATENAS            
RS ALEXANDRE MASSURA NETO         BRA            00′52"24 23/03/2000 MINNEAPOLIS       
RB ALEXANDRE MASSURA NETO         CRF            00′52"24 23/03/2000 MINNEAPOLIS MN USA

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  SEBASTIAN HALGASCH            1980  GER1      GER              00′53"94  97,59             
2º  ROGERIO AOKI ROMERO           1969  016845    BRA              00′54"32  98,28             
3º  CLEBER SOARES PIMENTA COSTA   1979  014997    BRA              00′54"48  98,57             
4º  TONI HELBIG                   1982  GER4      GER              00′54"66  98,90             
    LEONARDO J S COSTA            1977  022741    BRA*             00′54"66  98,90             
6º  THIAGO CESAR DE SOUZA PINTO   1977  019414    BRA              00′55"35  100,14            
7º  CAIO SOUZA LOBO MORETZSOHN    1983  043512    BRA              00′55"91  101,16            
8º  MICHAEL GILLIAM               1979  USA2      USA              00′56"11  101,52            



EVENT 8 -  50 METRES BACKSTROKE WOMEN              

RM HALEY COPE                     USA            00′27"25 17/03/2000 INDIANAPOLIS  
RS FABIOLA PULGA MOLINA           BRA/BR         00′28"78 27/11/1999 RIO DE JANEIRO
RB FABIOLA PULGA MOLINA           BRA/BR         00′28"78 27/11/1999 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  DIANA MACMANUS                1986  USA3      USA              00′28"34  96,36             
2º  CHARLENE WITTSTOCK            1978  RSA38     RSA              00′28"47  96,80             
3º  SOPHIE EDINGTON               1972  AUS1      AUS              00′28"66  97,45             
4º  FABIOLA PULGA MOLINA          1975  003264    BRA              00′28"83  98,03             
5º  FRANCES ADCOCK                1972  AUS3      AUS              00′28"84  98,06             
6º  VALENTINA DE NARDI            1983  ITA3      ITA              00′29"40  99,97             
    ELIZABETH WYCLIFFE            1983  CAN5      CAN              00′29"40  99,97             
8º  MICHELLE DAIANE KLASER        1978  019231    BRA              00′30"00  102,01            



EVENT 9 -  200 METRES BUTTERFLY MEN    

RM FRANK ESPOSITO                 FRA            01′51"58 14/01/2001 ANTIBES
RS PEDRO B R MONTEIRO             BRA            01′56"99 06/08/1997 SANTOS 
RB PEDRO B R MONTEIRO             BRA            01′56"99 06/08/1997 SANTOS 

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  KAIO MARCIO DE ALMEIDA        1984  029361    BRA              01′57"43  99,97             
2º  THEO VERSTER                  1975  RSA39     RSA              01′59"11  101,40            
3º  PEDRO B R MONTEIRO            1975  009543    BRA              01′59"14  101,42            
4º  ALEXANDRE ANDREOLI SILVA      1974  019396    BRA              02′00"57  102,64            
5º  MATEUS SILVA LORDELO          1979  004249    BRA              02′01"50  103,43            
6º  BRUNO N BLANCO                1981  010447    BRA              02′03"59  105,21            
7º  WESLEY C MANCIO               1985  028163    BRA              02′03"94  105,51            
8º  LEANDRO KENZO OKUDA           1978  001747    BRA              02′05"49  106,83            



EVENT 10 - 200 METRES IND. MEDLEY WOMEN             

RM ALLISON WAGNER                 USA            02′07"79 05/12/1993 PALMA         
RS GABRIELLE ELAINE F ROSE        BRA            02′12"64 03/12/1997 RIO DE JANEIRO
RB GABRIELLE ELAINE F ROSE        BRA            02′12"64 03/12/1997 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  YANA KLOCHKOVA                1982  UK1       UKR              02′13"52  99,18             
2º  GEORGINA BARDACH              1983  ARG4      ARG              02′14"81  100,14            
3º  YVETTE RODIER                 1971  AUS4      AUS              02′17"81  102,37            
4º  JOANNA MARANHAO MELO          1987  043270    BRA*             02′18"16  102,63            
5º  ANNE-SOPHIE LE PARANTHOEN     1977  FRA4      FRA              02′18"23  102,68            
6º  KARINA LEANE                  1972  AUS2      AUS              02′18"71  103,04            
7º  LILIAN DE PAULA CERRONI       1984  046032    BRA              02′19"01  103,26            
8º  TATIANA CARDOSO GAMA          1984  031148    BRA              02′22"22  105,65            



EVENT 11 - 400 METRES FREESTYLE MEN        

RM GRANT HACKETT                  AUS            03′35"01 02/04/1999 HONG KONG
RS CRISTIANO ROSITO MICHELENA     BRA            03′46"39 17/04/1989 SANTOS   
RB CRISTIANO ROSITO MICHELENA     BRA            03′46"39 17/04/1989 SANTOS   

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  RICHARD SAY                   1979  CAN2      CAN              03′45"55  98,19             
2º  BRUNO BONFIM                  1979  014313    BRA              03′49"38  99,86             
3º  JUAN PEREYRA                  1980  ARG44     ARG              03′49"60  99,96             
4º  LUIZ EDUARDO C S S LIMA       1977  013217    BRA              03′52"21  101,09            
5º  ARMANDO S NEGREIROS           1985  033408    BRA              03′55"31  102,44            
6º  GABRIEL OSORIO PADOVANI       1982  038480    BRA              03′55"68  102,60            
7º  GUSTAVO MARINHO CALADO        1984  025920    BRA*             03′57"07  103,21            
8º  FELIPE MAY ARAUJO             1984  036293    BRA              03′57"39  103,35            



EVENT 12 - 50 METRES FREESTYLE WOMEN          

RM THERESE ALSHAMMAR              SWE            00′23"59 18/03/2000 ATENAS        
RS REBECA BRAGA L. GUSMAO         BRA/BR         00′25"27 17/11/2001 RIO DE JANEIRO
RB REBECA BRAGA L. GUSMAO         BRA/BR         00′25"27 17/11/2001 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  JOHANNA SJOBERG               1978  SWE2      SWE              00′24"85  98,22             
2º  REBECA BRAGA L. GUSMAO        1984  044043    BRA              00′25"27  99,88   RS        
3º  FLAVIA RENATA DELAROLI        1983  030176    BRA              00′25"35  100,20            
4º  FRANCES ADCOCK                1972  AUS3      AUS              00′25"79  101,94            
5º  AMARA M V DA SILVA            1984  033460    BRA*             00′25"84  102,13            
6º  PAULA BUCK DE OLIVEIRA RUIZ   1981  039843    BRA              00′26"33  104,07            
7º  TATIANA LEMOS LIMA            1978  016429    BRA              00′26"55  104,94            
8º  ISABELA AMBLARD               1984  031147    BRA              00′27"22  107,59            



EVENT 13 - 200 METRES BREASTSTROKE MEN        

RM ED MOSES                       USA            02′06"40 25/03/2000 MINEAPOLIS    
RS MARCELO AUGUSTO TOMAZINI       BRA/BR         02′10"79 17/11/2001 RIO DE JANEIRO
RB MARCELO AUGUSTO TOMAZINI       BRA/BR         02′10"79 17/11/2001 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  MORGAN KNABE                  1981  CAN1      CAN              02′09"50  96,99             
2º  TERENCE PARKIN                1980  RSA36     RSA              02′09"62  97,08             
3º  MARCELO AUGUSTO TOMAZINI      1978  006668    BRA              02′10"79  97,96   RS        
4º  ROMAN SLOUDNOV                1980  RUS1      RUS              02′11"86  98,76             
5º  FABIO MAURO DA SILVA          1977  019786    BRA              02′15"24  101,29            
6º  ANDRES BICCOCA                1976  ARG42     ARG              02′16"88  102,52            
7º  AUGUSTO CELSO F DA SILVA      1980  020917    BRA              02′17"22  102,77            
8º  FERNANDO BIAZZOTO             1981  018688    BRA              02′17"50  102,98            



EVENT 14 - 800 METRES FREESTYLE WOMEN         

RM ASTRID STRUSS                  GER            08′15"34 07/02/1987 BONN      
RS NAYARA LEDOUX RIBEIRO          BRA            08′33"69 15/11/2000 WASHINGTON
RB NAYARA LEDOUX RIBEIRO          BRA            08′33"69 15/11/2000 WASHINGTON

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
FINAL
1º  NAYARA LEDOUX RIBEIRO         1984  000444    BRA              08′35"02  100,36            
2º  POLIANA OKIMOTO               1983  033057    BRA              08′48"65  103,02            
3º  ANA CAROLINA DE CASTRO MUNIZ  1984  029032    BRA              08′55"78  104,41            
4º  NATALIA DORES BUSO            1985  048080    BRA              09′01"50  105,52            
5º  KRISTEL KOBRICH               1985  CHI1      CHI              09′01"81  105,58            
6º  HELEN ASTOLFI                 1986  ITA1      ITA              09′12"64  107,69            
7º  NATALIA DE MESQUITA BUSSO     1986  055467    BRA              09′17"55  108,65            
8º  CRISTIANE O TERRA             1979  010564    BRA              09′22"42  109,60            



EVENT 15 - 100 METRES IND. MEDLEY MEN            

RM NEIL WALKER                    USA            00′52"79 18/03/2000 ATENAS        
RS JOSE MEOLANS                   ARG            00′55"82 29/09/2001               
RB JOSE BELARMINO DE SOUZA FILHO  BRA/BR         00′56"63 17/11/2001 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  JIRKA LETZIN                  1971  GER3      GER              00′55"38                    
2º  OLEG LISOGOR                  1979  UK2       UKR              00′55"53                    
3º  JENS KRUPPA                   1976  GER2      GER              00′55"64                    
4º  THEO VERSTER                  1975  RSA39     RSA              00′56"11                    
5º  JOSE BELARMINO DE SOUZA FILHO 1977  011800    BRA              00′56"82                    
6º  FRANCISCO PICASSO             1972  URU2      URU              00′57"32                    
7º  SCOTT TUCKER                  1975  USA5      USA              00′57"67                    
8º  DIOGO DE OLIVEIRA YABE        1980  021484    BRA              00′57"80                    



EVENT 16 - 200 METRES BACKSTROKE WOMEN        

RM SARAH PRICE                    GBR            02′04"44 05/08/2001 PERTH         
RS FABIOLA PULGA MOLINA           BRA            02′12"66 02/07/1998 RIO DE JANEIRO
RB FABIOLA PULGA MOLINA           BRA            02′12"66 02/07/1998 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  LINDSAY BENKO                 1976  USA1      USA              02′08"42  97,27             
2º  CHARLENE WITTSTOCK            1978  RSA38     RSA              02′09"12  97,80             
3º  DIANA MACMANUS                1986  USA3      USA              02′10"28  98,67             
4º  ELIZABETH WYCLIFFE            1983  CAN5      CAN              02′11"76  99,80             
5º  KARINA LEANE                  1972  AUS2      AUS              02′15"28  102,46            
6º  VALENTINA DE NARDI            1983  ITA3      ITA              02′15"66  102,75            
7º  YVETTE RODIER                 1971  AUS4      AUS              02′15"72  102,79            
8º  GISELI CAETANO PEREIRA        1972  009744    BRA              02′19"57  105,71            



EVENT 17 - 50 METRES BUTTERFLY MEN          

RM MARK FOSTER                    GBR            00′22"87 17/01/2001 SHEFFIELD     
RS NICHOLAS A D DOS SANTOS        BRA/BR         00′23"82 17/11/2001 RIO DE JANEIRO
RB NICHOLAS A D DOS SANTOS        BRA/BR         00′23"82 17/11/2001 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  RAPHAEL E N DE THUIN          1975  035502    BRA              00′23"84  98,55             
2º  NICHOLAS A D DOS SANTOS       1980  019438    BRA              00′23"91  98,84             
3º  FERNANDO SCHERER              1974  011653    BRA*             00′24"08  99,55             
4º  HUGO JOSE DUPPRE              1975  001600    BRA*             00′24"12  99,71             
5º  FRANCIS REGIS NASSAR          1976  018697    BRA              00′24"31  100,50            
6º  KAIO MARCIO DE ALMEIDA        1984  029361    BRA              00′24"51  101,32            
7º  JADER DA SILVA SOUZA          1982  024311    BRA*             00′24"78  102,44            
8º  THEO VERSTER                  1975  RSA39     RSA              00′24"80  102,52            



2nd DAY



EVENT 18 - 100 METRES FREESTYLE WOMEN         

RM THERESE ALSHAMMAR              SWE            00′52"17 17/03/2000 ATENAS        
RS TATIANA LEMOS LIMA             BRA/BR         00′55"63 12/11/2000 RIO DE JANEIRO
RB TATIANA LEMOS LIMA             BRA/BR         00′55"63 12/11/2000 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  JOHANNA SJOBERG               1978  SWE2      SWE              00′54"26  98,49             
2º  LINDSAY BENKO                 1976  USA1      USA              00′54"88  99,62             
3º  REBECA BRAGA L. GUSMAO        1984  044043    BRA              00′55"99  101,63            
4º  FLAVIA RENATA DELAROLI        1983  030176    BRA              00′56"22  102,05            
5º  TATIANA LEMOS LIMA            1978  016429    BRA              00′56"72  102,96            
6º  FRANCES ADCOCK                1972  AUS3      AUS              00′56"85  103,19            
7º  IDA MATSSON                   1985  SWE7      SWE              00′57"30  104,01            
8º  AMARA M V DA SILVA            1984  033460    BRA*             00′57"34  104,08            



EVENT 19 - 200 METRES FREESTYLE MEN        

RM IAN THORPE                     AUS            01′41"10 06/02/2000 BERLIN        
RS GUSTAVO FRANCA BORGES          BRA            01′44"40 18/12/1998 RIO DE JANEIRO
RB GUSTAVO FRANCA BORGES          ECP/SP         01′44"40 18/12/1998 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  RICHARD SAY                   1979  CAN2      CAN              01′45"84  97,89             
2º  GUSTAVO FRANCA BORGES         1972  012298    BRA              01′46"48  98,48             
3º  SCOTT TUCKER                  1975  USA5      USA              01′47"56  99,48             
4º  ALEXANDRE P DE ANDRADE        1978  009594    BRA              01′48"54  100,39            
5º  ANDRE OLIVEIRA CORDEIRO       1974  016709    BRA              01′48"92  100,74            
6º  BRUNO BONFIM                  1979  014313    BRA              01′49"74  101,50            
7º  CLAYTON MARTINS VOJEVODOVAS   1983  033073    BRA              01′50"69  102,38            
8º  EDUARDO SCAVONE SCHIESARI     1975  012402    BRA*             01′50"89  102,56            



EVENT 20 - 50 METRES BREASTSTROKE WOMEN               

RM PENNY HEYNS                    RSA            00′30"60 26/09/1999 DURBAN  
RS PATRICIA COMINI DA SILVA       BRA            00′32"36 21/11/1999 EDMONTON
RB PATRICIA COMINI DA SILVA       BRA            00′32"36 21/11/1999 EDMONTON

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  EMMA IGELSTROM                1980  SWE4      SWE              00′31"34  98,21             
2º  RHIANNON LEIER                1977  CAN3      CAN              00′32"21  100,94            
3º  ROBERTA CRESCENTINI           1975  ITA2      ITA              00′32"34  101,35            
4º  CAROLINE DRAB                 1985  SWE5      SWE              00′32"48  101,79            
5º  MILENE COMINI DA SILVA        1977  017938    BRA              00′32"80  102,79            
6º  ANNE-SOPHIE LE PARANTHOEN     1977  FRA4      FRA              00′33"16  103,92            
7º  VALERIA SILVA                 1985  PER1      PER              00′33"23  104,14            
8º  MARIANA UENO PIMENTA KATSUNO  1982  043505    BRA              00′33"37  104,58            



EVENT 21 - 100 METRES NADO BREASTSTROKE MEN        

RM ED MOSES                       USA            00′57"66 25/03/2000 MINEAPOLIS
RS MARCELO AUGUSTO TOMAZINI       BRA            01′00"23 08/07/2001 SANTOS    
RB MARCELO AUGUSTO TOMAZINI       BRA            01′00"23 08/07/2001 SANTOS    

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  ROMAN SLOUDNOV                1980  RUS1      RUS              00′58"76  95,42             
2º  OLEG LISOGOR                  1979  UK2       UKR              01′00"44  98,15             
3º  MORGAN KNABE                  1981  CAN1      CAN              01′00"52  98,28             
4º  EDUARDO AQUILES FISCHER       1980  015513    BRA              01′00"85  98,81             
5º  MARCELO AUGUSTO TOMAZINI      1978  006668    BRA              01′01"35  99,63             
6º  BRETT PETERSEN                1976  RSA37     RSA              01′01"46  99,81             
7º  JENS KRUPPA                   1976  GER2      GER              01′02"44  101,40            
DQL FELIPE BRANDAO DOS SANTOS     1979  038261    BRA                                          



EVENT 22 - 400 METRES IND. MEDLEY WOMEN             

RM GUOHONG DAI                    CHN            04′29"00 02/12/1993 PALMA         
RS GEORGINA BARDACH               ARG/SA         04′41"09 18/11/2001 RIO DE JANEIRO
RB FABIOLA PULGA MOLINA           BRA            04′46"16 03/04/1999 HONG KONG     

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
FINAL
1º  YANA KLOCHKOVA                1982  UK1       UKR              04′39"86  98,59             
2º  GEORGINA BARDACH              1983  ARG4      ARG              04′41"09  99,02   RS        
3º  JOANNA MARANHAO MELO          1987  043270    BRA*             04′49"47  101,97            
4º  YVETTE RODIER                 1971  AUS4      AUS              04′50"41  102,30            
5º  LILIAN DE PAULA CERRONI       1984  046032    BRA              04′56"85  104,57            
6º  RAFAELA C DA SILVA            1982  000989    BRA              05′01"37  106,16            
7º  JULIANA TEREZA DE ALMEIDA     1979  000234    BRA              05′02"60  106,60            
8º  FABIANA FREITAS CIESLAK       1985  050324    BRA              05′07"65  108,38            
9º  NATALIA DORES BUSO            1985  048080    BRA              05′17"87  111,98            
DQL ANNE-SOPHIE LE PARANTHOEN     1977  FRA4      FRA                                          
N/C BARBARA JATOBA                1984  000703    BRA                                          



EVENT 23 - 100 METRES BUTTERFLY MEN    

RM LARS FROLANDER                 SWE            00′50"44 16/03/2000 ATENAS        
RS FRANCISCO SANCHEZ              VEN            00′52"80 14/12/1997 GOTEBURG      
RB FERNANDO SCHERER               CRF/RJ         00′53"13 19/12/1998 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  THEO VERSTER                  1975  RSA39     RSA              00′53"54  101,13            
2º  KAIO MARCIO DE ALMEIDA        1984  029361    BRA              00′53"66  101,36            
3º  HUGO JOSE DUPPRE              1975  001600    BRA*             00′54"04  102,08            
4º  ERIC ADAMI FALOPA SONA        1976  001725    BRA              00′54"65  103,23            
5º  PEDRO B R MONTEIRO            1975  009543    BRA              00′55"24  104,34            
6º  MATEUS SILVA LORDELO          1979  004249    BRA              00′56"21  106,18            
7º  BRUNO N BLANCO                1981  010447    BRA              00′56"25  106,25            
8º  WESLEY C MANCIO               1985  028163    BRA              00′56"33  106,40            



EVENT 24 - 100 METRES BACKSTROKE WOMEN        

RM MAI NAKAMURA                   JPN            00′58"45 04/03/2001 KANAGAWA
RS FABIOLA PULGA MOLINA           BRA            01′01"07 28/01/2001 PARIS   
RB FABIOLA PULGA MOLINA           BRA            01′01"07 28/01/2001 PARIS   

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  DIANA MACMANUS                1986  USA3      USA              01′00"76  98,40             
2º  CHARLENE WITTSTOCK            1978  RSA38     RSA              01′00"83  98,51             
3º  FRANCES ADCOCK                1972  AUS3      AUS              01′00"99  98,77             
4º  MICHELLE LISCHINSKY           1974  CAN4      CAN              01′01"16  99,04             
5º  SERRANA FERNANDEZ             1972  URU1      URU              01′02"21  100,74            
6º  FABIOLA PULGA MOLINA          1975  003264    BRA              01′02"57  101,33            
7º  ELIZABETH WYCLIFFE            1983  CAN5      CAN              01′02"88  101,83            
8º  KARINA LEANE                  1972  AUS2      AUS              01′03"96  103,58            



EVENT 25 - 50 METRES BACKSTROKE MEN             

RM NEIL WALKER                    USA            00′23"42 16/03/2000 ATENAS        
RS PABLO MARTIN ABAL              ARG            00′24"57 24/03/2000 MINNEAPOLIS   
RB ALEXANDRE MASSURA NETO         BRA/BR         00′24"73 12/11/2000 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  MICHAEL GILLIAM               1979  USA2      USA              00′24"64  94,92             
2º  SEBASTIAN HALGASCH            1980  GER1      GER              00′24"92  95,99             
    TONI HELBIG                   1982  GER4      GER              00′24"92  95,99             
4º  CLEBER SOARES PIMENTA COSTA   1979  014997    BRA              00′25"58  98,54             
5º  FRANCIS REGIS NASSAR          1976  018697    BRA              00′25"80  99,38             
6º  JENS PETTERSSON               1983  SWE6      SWE              00′25"84  99,54             
7º  THIAGO CESAR DE SOUZA PINTO   1977  019414    BRA              00′25"87  99,65             
8º  MARCELO A POSSATO             1981  009837    BRA              00′26"65  102,66            



EVENT 26 - 200 METRES BUTTERFLY WOMEN     

RM SUSAN O′NEIL                   AUS            02′04"16 18/01/2000 SYDNEY        
RS MARIA PEREYRA                  ARG            02′13"62 08/11/1994 SAN FERNANDO  
RB MARCELLA S AMAR                BRA/BR         02′15"49 12/11/2000 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           

1º  MANDY LOOTS                   1978  RSA40     RSA              02′11"88  101,47            
2º  MARCELLA S AMAR               1975  012548    BRA              02′16"82  105,27            
3º  CAROLINA H DE CARVALHO        1983  013711    BRA              02′18"27  106,39            
4º  FABIANA FREITAS CIESLAK       1985  050324    BRA              02′18"85  106,83            
5º  IVI A F MONTEIRO              1984  036809    BRA              02′19"03  106,97            
6º  DANIELA PANISI OLIVEIRA       1984  011523    BRA*             02′22"05  109,29            
7º  CAMILLA MARIA MARTINS HILUY   1982  012861    BRA              02′22"29  109,48            
N/C BARBARA JATOBA                1984  000703    BRA                                          



EVENT 27 - 200 METRES IND. MEDLEY MEN            

RM ATILLA CZNE                    HUN            01′54"65 23/03/2000 MINNEAPOLIS
   JANI SIEVINEN                  FIN            01′54"65 21/01/1994 KUOPIO     
RS JOSE CARLOS FERREIRA SOUZA JR  BRA            02′00"93 05/07/1990 SANTOS     
RB JOSE CARLOS FERREIRA SOUZA JR  BRA            02′00"93 05/07/1990 SANTOS     

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  JIRKA LETZIN                  1971  GER3      GER              01′59"03  97,77             
2º  THEO VERSTER                  1975  RSA39     RSA              01′59"99  98,56             
3º  TERENCE PARKIN                1980  RSA36     RSA              02′01"47  99,78             
4º  JENS KRUPPA                   1976  GER2      GER              02′02"22  100,39            
5º  CAIO SOUZA LOBO MORETZSOHN    1983  043512    BRA              02′03"54  101,48            
6º  JOSE BELARMINO DE SOUZA FILHO 1977  011800    BRA              02′04"66  102,40            
7º  FRANCISCO PICASSO             1972  URU2      URU              02′05"20  102,84            
8º  ALEXANDRE ANDREOLI SILVA      1974  019396    BRA              02′05"39  103,00            



EVENT 28 - 400 METRES FREESTYLE WOMEN         

RM CLAUDIA POLL                   CRC            04′00"03 19/04/1997 GOTEBORG  
RS MONIQUE A FERREIRA             BRA            04′10"75 16/11/2000 WASHINGTON
RB MONIQUE A FERREIRA             BRA            04′10"75 16/11/2000 WASHINGTON

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  LINDSAY BENKO                 1976  USA1      USA              04′07"84  98,99             
2º  YANA KLOCHKOVA                1982  UK1       UKR              04′12"38  100,80            
3º  MONIQUE A FERREIRA            1980  004928    BRA              04′14"51  101,65            
4º  PAULA BARACHO ROSAS RIBEIRO   1981  000987    BRA              04′15"20  101,93            
5º  IDA MATSSON                   1985  SWE7      SWE              04′15"73  102,14            
6º  POLIANA OKIMOTO               1983  033057    BRA              04′17"58  102,88            
7º  NAYARA LEDOUX RIBEIRO         1984  000444    BRA              04′21"67  104,51            
8º  MARIANA N BROCHADO            1984  031279    BRA              04′24"23  105,53            



EVENT 29 - 50 METRES FREESTYLE MEN         

RM MARK FOSTER                    GBR            00′21"13 28/01/2001 PARIS         
RS FERNANDO SCHERER               BRA            00′21"44 18/12/1998 RIO DE JANEIRO
RB FERNANDO SCHERER               CRF/RJ         00′21"44 18/12/1998 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  JOSE MEOLANS                  1978  ARG38     ARG              00′21"91  98,43             
2º  RAPHAEL E N DE THUIN          1975  035502    BRA              00′22"10  99,28             
3º  NICHOLAS A D DOS SANTOS       1980  019438    BRA              00′22"13  99,42             
4º  FERNANDO SCHERER              1974  011653    BRA*             00′22"26  100,00            
5º  JADER DA SILVA SOUZA          1982  024311    BRA*             00′22"32  100,27            
6º  SCOTT TUCKER                  1975  USA5      USA              00′22"51  101,12            
7º  ANDRE OLIVEIRA CORDEIRO       1974  016709    BRA              00′22"58  101,44            
8º  GUILHERME ROTH DOS SANTOS     1982  021843    BRA              00′22"78  102,34            



EVENT 30 - 200 METRES BREASTSTROKE WOMEN         

RM HUI QUI                        CHN            02′19"25 28/01/2001 PARIS         
RS ISABEL CEBALLOS                COL            02′29"54 08/11/1998 TEXAS         
RB FLAVIA NAOMI SUGIMORI          AACSC/SP       02′30"21 18/12/1998 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  EMMA IGELSTROM                1980  SWE4      SWE              02′27"42  100,31            
2º  RHIANNON LEIER                1977  CAN3      CAN              02′30"97  102,72            
3º  MARCELLE WASEN LOPES          1985  042010    BRA              02′31"41  103,02            
4º  ANNE-SOPHIE LE PARANTHOEN     1977  FRA4      FRA              02′32"97  104,08            
5º  ANA ZELIA J  S GOMES          1981  000771    BRA              02′36"83  106,71            
6º  PRISCILA RUBIA CARVALHO AGUIAR1978  011588    BRA              02′40"49  109,20            
7º  JULIANA MARANGONI MARIN       1983  019477    BRA              02′40"82  109,42            
8º  JULIANA TEREZA DE ALMEIDA     1979  000234    BRA              02′41"99  110,22            



EVENT 31 - 1500 METRES FREESTYLE MEN       

RM GRAN HACKETT                   AUS            14′10"10 07/08/2001 PERTH   
RS LUIZ EDUARDO C S S LIMA        BRA            14′55"44 04/03/1999 ISTAMBUL
RB LUIZ EDUARDO C S S LIMA        BRA            14′55"44 04/03/1999 ISTAMBUL

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           

1º  RICHARD SAY                   1979  CAN2      CAN              15′11"54  100,20            
2º  LUIZ EDUARDO C S S LIMA       1977  013217    BRA              15′17"29  100,83            
3º  BRUNO BONFIM                  1979  014313    BRA              15′28"88  102,11            
4º  JUAN PEREYRA                  1980  ARG44     ARG              15′30"66  102,30            
5º  GABRIEL OSORIO PADOVANI       1982  038480    BRA              15′35"05  102,78            
6º  ARMANDO S NEGREIROS           1985  033408    BRA              15′35"09  102,79            
7º  BATISTE LEVAILLANT            1980  FRA1      FRA              15′42"84  103,64            
8º  FELIPE MAY ARAUJO             1984  036293    BRA              15′52"36  104,69            
9º  GIANCARLO ZOLEZZI             1981  CHI3      CHI              15′56"55  105,15            
10º GUILHERME BENTO BIER          1975  014062    BRA              16′01"72  105,72            
11º QI WANG                       1983  CHN4      CHN              16′07"63  106,37            
12º GUSTAVO MARINHO CALADO        1984  025920    BRA*             16′10"48  106,68            
13º ROBERTO PENAILLO              1986  CHI5      CHI              16′22"72  108,02            
N/C RODRIGO CINTRA                1981  003502    BRA                                          



EVENT 32 - 100 METRES IND. MEDLEY WOMEN             

RM JENNY THOMPSON                 USA            00′59"30 02/04/1999 HONG KONG
RS FABIOLA PULGA MOLINA           BRA            01′03"47 01/04/1999 HONG KONG
RB FABIOLA PULGA MOLINA           BRA            01′03"47 01/04/1999 HONG KONG

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  YANA KLOCHKOVA                1982  UK1       UKR              01′02"55                    
2º  GIORGIA GRAMILLANO            1980  ITA4      ITA              01′04"20                    
3º  ELIZABETH WYCLIFFE            1983  CAN5      CAN              01′05"33                    
4º  TATIANA CARDOSO GAMA          1984  031148    BRA              01′05"55                    
5º  YVETTE RODIER                 1971  AUS4      AUS              01′05"62                    
6º  ANA ZELIA J  S GOMES          1981  000771    BRA              01′05"86                    
7º  JULIANA MACHADO               1979  019476    BRA*             01′05"96                    
8º  MARIANA UENO PIMENTA KATSUNO  1982  043505    BRA              01′06"46                    



EVENT 33 - 200 METRES BACKSTROKE MEN       

RM MATT WELSH                     AUS            01′51"62 13/10/2000 SYDNEY     
   GORDAN KOZULJ                  CRO            01′51"62 21/01/2001 BERLIN     
RS LEONARDO J S COSTA             BRA            01′54"79 23/03/2000 MINNEAPOLIS
RB LEONARDO J S COSTA             BRA            01′54"79 23/03/2000 MINNEAPOLIS

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  ROGERIO AOKI ROMERO           1969  016845    BRA              01′56"16  97,21             
2º  SEBASTIAN HALGASCH            1980  GER1      GER              01′56"18  97,23             
3º  LEONARDO J S COSTA            1977  022741    BRA*             01′59"44  99,96             
4º  THIAGO CESAR DE SOUZA PINTO   1977  019414    BRA              02′00"55  100,89            
5º  MARCELO A POSSATO             1981  009837    BRA              02′02"30  102,35            
6º  DIOGO GOMES BEZERRA           1980  008986    BRA              02′02"49  102,51            
7º  RAFAEL FABREGA TEIXEIRA       1980  032101    BRA              02′03"37  103,25            
8º  TONI HELBIG                   1982  GER4      GER              02′08"91  107,88            



EVENT 34 - 50 METRES BUTTERFLY WOMEN           

RM ANNA-KARIN KAMMERLING          SWE            00′25"36 25/01/2001 STOCKHOLM     
RS TANYA MARIE SCHUH              BRA            00′28"01 20/11/1999 RIO DE JANEIRO
RB TANYA MARIE SCHUH              CRVG           00′28"01 20/11/1999 RIO DE JANEIRO

                  NAME                          YOB            COUNTRY           FINAL TIME  INDEX                           
 
1º  JOHANNA SJOBERG               1978  SWE2      SWE              00′26"68  98,67             
2º  MANDY LOOTS                   1978  RSA40     RSA              00′27"46  101,55            
3º  DIANA MACMANUS                1986  USA3      USA              00′27"95  103,37            
4º  CAROLINE DRAB                 1985  SWE5      SWE              00′28"46  105,25            
5º  IVI A F MONTEIRO              1984  036809    BRA              00′28"51  105,44            
6º  FABIOLA PULGA MOLINA          1975  003264    BRA              00′28"74  106,29            
7º  CAROLINA B ATHAYDE            1986  023796    BRA*             00′28"98  107,17            
8º  GIORGIA GRAMILLANO            1980  ITA4      ITA              00′29"34  108,51            



Compartilhar:

Patrocinadores